Uprawianie ogrodnictwa wymaga, wbrew pozorom, znacznej wiedzy i umiejętności. Nie chodzi bowiem o przysłowiowe kopanie ogródków, sadzenie marchewki i zbieranie jabłek! Przyznacie chyba, że gdyby studia ograniczałyby się jedynie do tego, raczej nie możliwe byłoby uzyskanie magisterium, czy licencjatu w wymienionych tu zakresach. Ogrodnictwo wymaga szerokiej wiedzy i bardzo konkretnych umiejętności związanych np. z botaniką, ochroną roślin, sadownictwem, gleboznawstwem, chemią, biochemią oraz architekturą przestrzeni. Dlaczego warto wybrać studia na tym kierunku?


Kandydat

Kandydat na studia w zakresie Ogrodnictwa powinien wyróżniać się szeroką wiedzą z zakresu biologii i chemii, ponieważ te dziedziny stanowią podstawę przyszłej nauki. Warto postarać się o jak najwyższe wyniki na świadectwie maturalnym. Procedury rekrutacyjne w większości uczelni przewidują nabór na podstawie listy rankingowej osiągnięć maturalnych kandydatów. Oczywiście warto postawić także na naukę języków obcych.

Student ogrodnictwa

Adepci Ogrodnictwa spędzają mnóstwo czasu w szklarniach, ogrodach eksperymentalnych i laboratoriach. Muszą oni zdobyć pełen zakres praktycznych umiejętności, aby w przyszłości, jako wykwalifikowani ogrodnicy, potrafili kierować pracą podwykonawców. Przygotowanie teoretyczne zapewniają wykłady i seminaria, które dotyczą zróżnicowanych zakresów wiedzy przyrodniczej.

Absolwent

Ogrodnikiem można nazwać człowieka, który zawodowo zajmuje się ogrodami, biorąc jednak pod uwagę, że nie każdy ogród wymaga, aby osoba zajmująca się jego pielęgnacją była ekspertem i zawodowcem, możemy powiedzieć, że profesjonalni ogrodnicy znajdują zatrudnienie na stanowiskach związanych z:
  • utrzymaniem ogrodów i parków w przestrzeni publicznej;
  • projektowaniem i zakładaniem ogrodów w prywatnych posiadłościach;
  • doradztwem ogrodniczym;
  • rekonstrukcją historycznych ogrodów i parków;
  • hodowlą roślin ogrodowych, przeznaczonych do hurtowej i detalicznej dystrybucji;
  • wieloma innymi obszarami, w których niezbędna jest profesjonalna i zaawansowana wiedza ogrodnicza.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->