Gospodarka przestrzenna to ogół działań polegających na planowaniu, realizacji i optymalizacji zagospodarowania przestrzennego. Mówiąc w największym skrócie, absolwent tego kierunku zna problemy prawne, ekonomiczne i administracyjne związane z różnego rodzaju nieruchomościami i obszarami, na których są one zlokalizowane. Jest ekspertem w dziedzinie nauk przyrodniczych, w tym ochrony środowiska, botaniki, zoologii i innych dziedzin związanych ze znajomością środowiska naturalnego. Zna problemy społeczne oraz urbanistyczne, dlatego potrafi przewidywać rozwój różnego rodzaju przestrzeni.


Gospodarka przestrzenna - uniwersytet, politechnika, wydział architektury czy szkoła prywatna?

Nie ma dwóch, tych samych kierunków i programów studiów w zakresie gospodarki przestrzennej. W zależności od tego, w jakiej jednostce prowadzone są studia, zmienia się charakter programu oraz akcenty położone na różne dziedziny wiedzy. Kierunek inżynierski, będzie z oczywistych względów zawierał więcej elementów architektury i matematyki, niż Gospodarka przestrzenna w szkole prywatnej na poziomie licencjackim. W wypadku tych studiów wybór kierunku to nie wszystko, należy wybrać świadomie także uczelnię, aby studia były jak najlepiej dopasowane do Twoich oczekiwań.

Nauka na kierunku Gospodarka przestrzenna

Studia mają charakter interdyscyplinarny. Jest bowiem wiele dziedzin, które mniej lub bardziej bezpośrednio związane są z zagospodarowaniem przestrzeni. Studenci uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach, zajęciach w specjalistycznych pracowniach, uczą się pracy z dedykowanym oprogramowaniem oraz poznają realia swojego przyszłego zawodu w ramach praktyk i zajęć terenowych.

Szanse na pracę po ukończeniu Gospodarki przestrzennej

Absolwent tego kierunku jest wykształcony bardzo wszechstronnie. Jednocześnie warto zauważyć, że ilość miejsc pracy w jednostkach zajmujących się zagospodarowaniem przestrzennym jest ograniczona, dlatego wiele osób, które ukończyły ten kierunek przekwalifikowuje się i osiąga znaczne sukcesy w zawodach pokrewnych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->